AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Ticari Alacak Sigortası nedir?

Turkishtime Dergi

Bugünün dünya ticaretinde firmalar sürekli olarak tahsilat risklerini yönetmek durumundalar. Özellikle ülke ve dünya ekonomisindeki volatilite sonucu tahmin edilebilirliğin zor olması, iş adamlarının ne kadar risk altında olduklarını ölçebilmelerini bir hayli zorlaştırıyor. Ancak iş hayatını bu risklerle yaşamak bir zorunluluk değil. Firmaların riski minimumda tutarak, faaliyetlerini güvenle sürdürebilmesi için çözümler mevcut. İşinizin; tahsilatlarınızın gecikmesi, müşterilerinizin iflasları gibi risklere karşı korunduğunu bilerek güvenle ticaret yapabilir, hatta yeni pazarlar keşfedebilirsiniz.

 

Ticari Alacak Sigortası bu riskleri minimize etmenin en güvenli yolu. Alacak sigortası, müşterinin ödemesini vadede yapmaması ya da iflas nedeniyle faturasını ödememesi gibi nedenlerle oluşabilecek kayıplardan korunmanıza yardımcı oluyor. Yani şirketlerin hayat sigortası olarak da adlandırılabilir. Özellikle uluslararası piyasalarda iş yapıyorsanız, ihracatçı bir firma iseniz bu sigorta şirketiniz için gerçekten hayat sigortası niteliğinde.

 

Firmalar bu sigorta sayesinde müşterilerine açtıkları vadeleri uzatabilirken, vadeli satış yapılan tutarları da arttırabiliyor. Aynı zamanda bu poliçe ile tahsilat riskini de neredeyse ortadan kaldırabiliyor. Bu sigortaya sahip olan firmalar poliçelerini bankaya ibraz ettiklerinde, daha iyi finansman şartları ya da ek limitler elde edebilmekteler. Çünkü alacak sigorta  poliçeleri günümüzde banka kredilerinin teminatı olarak değerlendirilebilmektedir.

 

Bu poliçe ile teminat ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve dolayısıyla riskinizi azaltacak birçok avantajdan faydalanabiliyorsunuz. Bunlar arasında en önemlisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi tahsilat kayıplarından korunmanızı sağlaması. Ancak bunun yanı sıra poliçe, ihracat yaptığınız pazarlar ile aranızdaki hukuk, kültür ve dil farklılığının yaratacağı anlaşmazlıklardan da koruyor. Müşterileriniz adına hızlı bir şekilde kredi limitleri oluşturabilmeniz de ticaretinizin daha hızlı ve sağlıklı yapılabilmesi için önemli bir etken. Alacaklarınız teminat altına alınırken ticaret yaptığınız şirketlerle aranızdaki sürecin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerlemesi iki tarafın da kurulan iş ortaklığından memnun kalmasını sağlamakta.

 

Ticari alacak sigortasının başlıca avantajları şunlardır:

 

  • Risklerden haberdar olarak pazarda rekabet avantajı kazanmak.

Satış yaptığınız ya da yapmayı planladığınız firmaların kredibilitesi ile ilgili düzenli bilgi sahibi olursunuz. Sigorta şirketi, sizin adınıza firmanızın sektörünü takip ederek risk analizinizi yapar ve maruz kaldığınız riski ölçebilmenizi sağlar.

 

  • Finansman olanaklarını artırmak istediğinizde bankanıza, ihtiyaç duyduğu teminat sağlanabildiği için finansmana erişimin kolaylaşması.

Bu sigortaya sahip olduğunuzda yalnızca ticaret yaptığınız kurumlarla değil, birlikte çalıştığınız bankalarla da ilişkileriniz güven içerisinde devam eder. Finansman limitlerinizi artırabilmeniz için bankanızın ihtiyaç duyduğu teminat olarak bu poliçe de kullanılabilir.

 

  • Yeni pazarlar ve müşteriler keşfederek bunun sağlayacağı büyümeden faydalanmak.

Yeni müşteriler bulmak ve yeni ülkelere açılmak istediğinizde yapılan risk analizleri doğrultusunda şirketiniz için doğru müşterileri seçmenizi sağlar ve yeni iş ortaklıkları kurmanıza yardımcı olur. En önemli yanı ise bu fırsatların minimum risk ile şekillendirilebilmesidir.

 

  • Mevcut müşterilerinizle ticarette devamlılık.

Özellikle çalıştığı müşterilerle devamlılık sağlamak isteyen ihracatçıların faydalanabileceği en büyük avantajlardan biri karşı taraftan alacağınızı garantilemenizin yanı sıra çalışma hacimlerinizi de artırmanıza imkan tanıyarak, ilişkinizin de gelişmesini ve iş ortaklığının devamlılığını sağlar.

 

 

Eğer güvenli ve minimum risk taşıyan koşullarla yurtiçi ticaret ya da ihracat yapmak istiyorsanız Atradius’un her ölçekteki işletmeler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış Modula Poliçesi’nden faydalanabilirsiniz.