ARGE 250


2018’de yapay zeka devrimi yaşanacak

Turkishtime Dergi

Yapay zeka teknolojileri ve derin öğrenme 2018 yılında herkesi ve her şeyi bambaşka bir noktaya götürecek. Şirketler içlerinde sorun olan birtakım engelleri aşarken, kişiler de yeni bir iş dünyası ve farklı iş fırsatlarıyla karşılaşacak.

Günümüzde herkes makine öğrenimi, derin öğrenme ve yapay zeka hakkında konuşuyor. Her alanda gün geçtikçe yaygınlaşan bu yeni nesil teknolojiler, işletmeler de dâhil olmak üzere insanlığın tamamını başka bir noktaya götürecek gibi görünüyor. Peki, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri 2018 yılının devamında bizi nereye götürecek? İşte size ipuçları…

İşletmeler yapay zekayı operasyonel hale getirecekler
Şirketler müşterileriyle ilişki kurmak için yapay zekayı kullanıyor. Fakat bugün bakıldığında yapay zeka teknolojilerini kullanan pek çok uygulama henüz küçük ölçekli. Yapay zekayı kullanan kuruluşların bu yıl itibariyle büyük artış gösterecekleri biliniyor. Dolayısıyla veriyi barındıran ve süreci denetleyen teknolojilerin de olgunlaşması öngörülüyor.

Aslında 2018 yılında yapay zekaya karşı bir tepki kaçınılmaz olabilir. Ancak pek çok kişi sonuç olarak derin öğrenme uygulamalarının iş fırsatlarına da daha dengeli bir yaklaşım getireceğini düşünüyor.
Teradata’nın yayınladığı rapora göre; yapay zekadan yararlanmak aynı zamanda altyapı eksiklikleri, yeteneklere erişim, bütçe eksikliği ve çözümü sağlanamayan iş süreçleri gibi engelleri aşmada en büyük artılardan biri. Bu yıl bu anlamda şirketler yapay zeka ürünlerinin benimsenmesinde daha etkili bir yol izleyecekler.

Artık her yerde daha akıllı, verim odaklı ve özerk olabilmek için yapay zekanın kullanılması kaçınılmaz oldu. Bunun yanında; bağlı araç teknolojilerinde gittikçe gelişen bir uygulama alanı var. Otomotiv sektöründen tarıma kadar pek çok alanda kullanılan yapay zeka teknolojisi, bu yıl işletmelerin yapay zekayı destekleme süreçlerini iyileştirme yönünde hayli mesafe kat etmelerini sağlayacak.

Yapay zeka teknolojilerinin 2018’de daha fazla yaygınlaşmasıyla birlikte, bulut tabanlı çözümlerde, veri toplama hızını artıran bir yüksek ivme görülmesine de kesin gözüyle bakılıyor.