Turkishtime AR-GE 250


Selçuk Şağban kaleme aldı: Dış ticarette mart ayı dert ayı oldu!

Turkishtime Dergi

Selçuk Şağban, mart ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi: İhracatta koronavirüs daralması giderek artıyor…

Mart ayı dış ticaret verileri açıklandı, ancak her zaman alışık olduğumuz tarihi ihracat artışı, son 20 yılın en büyük ihracat artışı cümlelerini duyan biz bu kez maalesef büyük bir ihracat daralması ile karşılaştık; Şubat ayı sonunda Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi ihracat rekoru derken yazdığım yazıda ihracatta koronavirüs daralması başladı demiştim.
(Okuyamayanlar için: http://www.turkishtimedergi.com/network/ihracatimizda-coronavirus-daralmasi-basladi/

Öncelikle bu ayı bir değerlendirelim:

İhracatımızı vuran virus, henüz ithalatın artış trendini etkilemedi!

Mart 2020 sonu itibari ile ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.81 düşüş göstererek 13.426 milyar dolar olmuştur.
Şimdi gelelim işin ilginç tarafına: Mart ayında İthalatımız ise yüzde 3.13 artışla 18.821 milyar dolar olmuştur.

En fazla ithalat yaptığımız ülkeler ise sırası ile Almanya, Abd, Çin, Rusya ve İsveç olmuştur. Bu dönemde virüsün yayıldığı Çin’den ithalatımız artarken, Rusya’da ithalat yarı yarıya azalmış, isveç’ten ithalatımız iki katına çıkmıştır.

Geçen seneden beri başlıklarda en ön sıraları alan İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 yılı Mart ayında yüzde 89.5 iken bugün itibari ile bu oran yüzde 71.3’e gerilemiş durumda.

Türkiye ithal ikame politika geliştiremiyor!

Burada şu yorumu yapmak yanlış olmayacaktır. Türkiye ithalat bağımlı üretim ve ihracat yapabilen bir ülkedir. Geçen 2 senede üretim düşüşümüzden ve yatırım azalmasından düşen ithalat tekrar eski günlerine dönüş sinyalleri vermektedir.

2019 yılının ilk 3 ayına baktığımızda ihracatımız 44.534 milyar dolar iken; bu yıl yüzde 4 düşüşle 42.783 milyar dolara gerilemiştir. İhracat sadece Mart ayında değil, geçen iki ayda sınırlı bir artış nedeni ile 3. aydan sonra düşüş trendine girmiştir.

Mart ayında bizim İran'a ihracatımızın yüzde 82 azaldığını görüyoruz. Irak'a ihracat düşüşü yüzde 48 ;İspanya'ya ve İtalya'ya yüzde 40, Fransa’ya yüzde 32,5, Almanya'ya yüzde 14, Çin'e yüzde 19, İngiltere'ye yüzde 12 azalma var…

Tarım bizim can damarımız…

Tarım alt kırılımında bir kaç hassas ve dönemsel ürün hariç Mart ayında Tarım ihracatımız;geçen senenin aynı ayına göre yüzde 9.5 artmıştır. Halı ve Seramik, Cam, Çimento sektörleri hariç diğer sektörlerin ihracatı düşmüştür. Türkiye için olmaz ise olmaz tarımdır.

Bu çerçevede, dünyada bu salgının varlığını sürdürmesi durumunda Nisan ayında ihracat daralmasının yüzde 30’lara, Mayıs ayında yüzde 40’lara çıkması içten bile değildir. Allah’tan dileğimiz bu sıkıntının bir an önce bitmesidir.

Sağlıcakla kalın, evde kalın!

Selçuk Şağban
Yönetim Danışmanı